5 Eylül 2009 Cumartesi

Gökçeada - İmroz
  Türkiye'nin en büyük adası, Gökçeada.. Bozcaada ile birlikte Boğazların güvenliği için Lozan Antlaşması'nda Mübadele'den etkilenmemeleri garantisi verilerek Türkiye'ye bırakılmış.. Türkiye'ye verildiğinde Wikipedia'ya göre nüfus olarak %97,5'u Yunan istihdamında olan adada günümüzde sadece 300 Rum vatandaşımız yaşamaktaymış(*).

  Gitmeyi planladığım yerlere varmadan o yer hakkında bilgi sahibi olmak gibi bir takıntım vardır. Yabancı bir yerse konuşulan dilde günaydın, teşekkürler gibi temel cümle ve kelimeleri öğrenirim. Tarihi hakkında kısmi bilgi sahibi olmaya çalışırım ki o yerin günümüzdeki dinamikleri hakkında bilgi sahibi olabileyim. Bir de gideceğim yer hakkında mümkün olduğunca çok yazı, yorum okumaya çalışırım. Gökçeada hakkında ise ekşisözlükte yazılanları ve Wikipedia bağlantısındaki bilgileri okudum çoğunlukla.. Meraklısı varsa tavsiye ederim ön bilgi olması açısından, ekşidekilere olmasa bile wikipedia'daki bilgilere bir göz atmanız yararlı olacaktır. Bunun dışında Gökçeada için yapılmış bir kaç site mevcut, ufak bir google taraması ile karşınıza çıkan. Ayrıca bu blog'u hazırlarken de bir kaç Gökçeada Gezi Blog'u ile karşılaştım, yazıların çeşitli yerlerinde o bloglardan alıntılar ve bloglara linkler göreceksiniz.

  Öncelikle Gökçeada'ya gidişle başlayacağım. Gökçeada'ya Nasıl Gidilir? bağlantısından devam edebilirsiniz.(*) bkz: yıllara göre Bozcaada ve Gökçeada'daki Türk ve Yunan nüfus değişikliği

Hiç yorum yok: